Brazilská odysea: Ekonomika v troskách a olympiáda za rohem

MAGAZÍN - LOH 2016 autor: Petr Widenka

S olympiádou v Rio de Janeiru to vypadá den ode dne hůř. Dlouhodobý propad cen ropy, který jde ruku v ruce s ekonomickou krizí, pomalu rdousí brazilské hospodářství. Přitom už za necelých osm měsíců bude latinskoamerický obr hostit největší sportovní akci planety. Atleti z celého světa se tak místo na bujaré radovánky možná sjedou na státní pohřeb.

Tisíce lidí vyrazilo v sobotu do ulic Rio de Janeira protestovat proti zvýšení cen za veřejnou hromadnou dopravu

Tisíce lidí vyrazilo v sobotu do ulic Rio de Janeira protestovat proti zvýšení cen za veřejnou hromadnou dopravu , zdroj: Profimedia

Brazílie čelí nejhorší recesi od roku 1931. Vláda snížila rozpočtové výdaje o takřka 400 milionů dolarů a osekala provozní rozpočet určený pro olympijské a paralympijské hry až o 30 procent.

Řada klíčových projektů pro Rio 2016 tak stagnuje. Tak třeba rozšíření trasy metra z tzv. Jižní zóny, kde se nachází nejhustší síť hotelů, do Barra de Tijuca, jež bude domovem olympijského parku. Stavba má být dokončena několik týdnů před začátkem her, podle dopravního sekretariátu města se to však neobejde bez další finanční injekce z federálních fondů.

Do ztracena vyznívá i nejkřiklavější problém, se kterým se olympijské přípravy potýkají – vyčištění zátoky Guanabara Bay. Z oázy vodních sportů je podle posledních testů stále zdraví nebezpečná bažina.

Oslíčku, otřes se!

A to je jen špička ledovce. Dějišti olympijských her v poslední době selhávají i základní životní funkce. Policejní síly čelí značným škrtům, některé nemocnice se pod tlakem finanční tísně rozhodly přijímat pouze akutní případy. "Situace je velmi vážná. Trpí především ti, pro které je provozuschopnost veřejných služeb otázkou přežití," obává se profesor Orlando dos Santos Júnior z Federální univerzity v Rio de Janeiru.

V Riu se pouze zrcadlí problémy, se kterými se potýká celá země. Pátý největší stát světa se už nehonosí takovým přehnaným sebevědomím, s nimž si v roce 2009 došel pro pořádání olympijských her. Ještě rok na to rostla brazilská ekonomika o 7,5 procenta, zatímco za rok 2015 se očekává propad o zhruba 3,8 procenta.

V Brazílii se bude šetřit na všem, olympiádu nevyjímaje. Organizátoři však věří, že vynucené změny se jim podaří zamaskovat před bystrým okem sportovního fanouška. V plánu je třeba výrazné omezení počtu zaměstnanců, kteří by během her měli vypomáhat s průběhem celé akce.

"Museli jsme přistoupit k racionálním a rozumným škrtům, které nám umožní udržet vyrovnaný rozpočet a zároveň neochudí diváky o prvotřídní sportovní zážitky," vysvětloval mluvčí organizačního výboru pro Rio 2016.

Smrt ropou

Brazilskou ekonomiku decimuje především dlouhodobý propad cen ropy. V loňském roce byl státní rozpočet sestavován s vidinou toho, že cena barelu se bude pohybovat okolo 115 dolarů, přičemž momentálně je na pouhých 31 dolarech a nadále klesá. "Je to smrtící pro Rio i celou zemi," posteskl si nedávno guvernér Luiz Fernando Pezão.

Státní bezpečnostní síly se podle nejnovějších informací budou muset vyrovnat se snížením rozpočtu až o 25 procent, podobný osud stihne i zdravotnictví. Přitom minulý měsíc byl vyhlášen stav nouze, když státní kase došly peníze na zaplacení léků, vybavení a platů zaměstnanců. Některé pacienty to stálo život.

"Osud Ria je pevně spjat s cenou komodit. Teď musí celé město trpět a ještě k tomu si na zádech vleče olympijský balvan," řekl Christopher Gaffney, který se zabývá problematikou územního plánování na univerzitě v Curychu.

Jak na Nový rok, tak po celý rok

S novým rokem navíc přišly nové problémy. Stadion Estádio Nilton Santos, který má v srpnu hostit atletické disciplíny, byl kvůli nezaplaceným účtům odříznut od dodávek elektřiny a vody. Město se hádá s fotbalovým klubem Botafogo, jež tento stánek pravidelně využívá pro své zápasy, kdo je zodpovědný za dluh v hodnotě čtvrt milionu dolarů.

Mezitím se provozovatelé stadionu Maracanã, na kterém se bude konat úvodní i závěrečný slavnostní ceremoniál, rozhodli propustit 40 zaměstnanců - 75 procent všech pracovníků – aby snížili provozní výdaje. Za poslední dva roky totiž prodělali 31 milionů dolarů.

Tagy: ropa krize Brazílie Olympiáda v Rio de Janeiro

Zdroje: Vlastní,Time